Oaza Piękna Karolina Hauzner

Kategorie
Porady eksperta

Jakie składniki kremów dobrze nawilżają skórę zimą? Sprawdź poradnik eksperta

Zima to czas, kiedy skóra jest szczególnie narażona na przesuszanie. Niskie temperatury, mroźny wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach sprawiają, że cera szybciej się przesusza i staje się szorstka, zaczerwieniona i podatna na podrażnienia. Dlatego tak ważne jest, aby w tym okresie stosować kremy nawilżające lub natłuszczające.

Dlaczego skóra przesusza się zimą?
Skóra przesusza się zimą z kilku powodów. Jednym z nich są niskie temperatury. W niskich temperaturach woda znajdująca się w naskórku łatwiej odparowuje, co prowadzi do przesuszenia skóry.
Kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do przesuszania skóry zimą, jest suchość powietrza. W ogrzewanych pomieszczeniach powietrze jest często suche, co również sprzyja odparowywaniu wody z naskórka.
Dodatkowo, zimą często mamy do czynienia z wiatrem i mrozem, który dodatkowo wpływa na przesuszanie i podrażnienie skóry.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że skóra zimą jest bardziej narażona na
przesuszanie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiec przesuszaniu skóry zimą:
● Stosuj krem nawilżający lub natłuszczający odpowiednio dobrany do cery.
Takie kremy pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
● Pij dużo wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego nawilżenia organizmu, w tym również skóry.
● Unikaj długich i gorących kąpieli. Gorąca woda może wpływać na wysuszanie skóry.
● Używaj nawilżacza powietrza jeśli przebywasz w pomieszczeniach gdzie jest silne ogrzewanie. Nawilżacz powietrza pomoże zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
● Chroń skórę przed wiatrem. Nie Zapominaj przed wyjściem nałożyć
odpowiednio dobraną pielęgnację oraz krem z filtrem.

Jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha, możesz stosować również maseczki
nawilżające, które pomogą głęboko nawilżyć skórę i przywrócić jej elastyczność. Na rynku dostępnych jest także wiele różnych kremów nawilżających do codziennego użytkowania, dlatego przed ich zakupem warto dokładnie zapoznać się z ich składem. Niektóre składniki kremów są szczególnie skuteczne w nawilżaniu skóry zimą. Jeśli jednak nie wiesz jaką pielęgnację powinnaś stosować, lub dotychczasowa nie spełnia Twoich oczekiwań, pamiętaj, że w naszym gabinecie możesz skorzystać z pielęgnacji przygotowanej i spersonalizowanej pod Twoją
skórę.

Zwróć uwagę aby Twoja pielęgnacja miała w swoim składzie między innymi:

Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to naturalny składnik skóry, który odpowiada za jej nawilżenie. Jest w stanie wiązać wodę w ilości 1000 razy większej od własnej masy, dzięki czemu skutecznie zapobiega jej odparowywaniu. Kwas hialuronowy występuje w różnych rozmiarach cząsteczek. Te o małej wielkości są w stanie przenikać do głębszych warstw skóry, zapewniając jej długotrwałe nawilżenie.

Kremy z kwasem hialuronowym mają wiele zalet:
● Nawadniają skórę. Kwas hialuronowy jest jednym z najskuteczniejszych składników nawilżających. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, dzięki czemu staje się ona gładka, jędrna i elastyczna.
● Sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna. Kwas hialuronowy pomaga wypełnić przestrzenie między komórkami skóry, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia.
● Sprawiają, że skóra jest bardziej jędrna. Kwas hialuronowy pomaga
stymulować produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność i jędrność skóry.
● Sprawiają, że skóra jest mniej podatna na zmarszczki. Zmarszczki powstają, gdy skóra traci swoją elastyczność. Kwas hialuronowy pomaga utrzymać elastyczność skóry, dzięki czemu zmarszczki są mniej widoczne.
● Sprawiają, że skóra jest bardziej promienna. Kwas hialuronowy pomaga rozjaśnić skórę i nadać jej zdrowy wygląd.
Kremy z kwasem hialuronowym są odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry, w tym dla skóry suchej, normalnej i tłustej. Można je stosować zarówno rano, jak i wieczorem.

Gliceryna

Gliceryna to kolejny składnik, który doskonale nawilża skórę. Jest w stanie wiązać wodę w naskórku, zapobiegając jej odparowywaniu. Gliceryna jest również humektantem, czyli substancją, która przyciąga wodę z otoczenia. Dzięki temu pomaga skórze utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia nawet w suchych warunkach atmosferycznych.
Optymalne stężenie gliceryny w kremach nawilżających wynosi od 5 do 15%. Przy wyższym stężeniu gliceryna może działać wysuszająco, ponieważ tworzy na skórze warstwę okluzyjną, która uniemożliwia jej oddychanie. Osoby ze skórą tłustą lub trądzikową powinny wybierać kremy z niższym stężeniemgliceryny, na przykład 5-8%. Kremy z wyższym stężeniem gliceryny mogą zapychać pory i powodować powstawanie wyprysków. Osoby ze skórą suchą lub odwodnioną mogą wybierać kremy z wyższym stężeniem gliceryny, na przykład 10-15%. Kremy z takim stężeniem gliceryny pomogą głęboko
nawilżyć skórę i przywrócić jej elastyczność.

Gliceryna jest bezpiecznym składnikiem, który może być stosowany przez osoby w każdym wieku. Nie jest znana żadna interakcja gliceryny z innymi lekami lub suplementami diety.

Masła nawilżające
Masła nawilżające to naturalne składniki, które zawierają dużą ilość tłuszczu. Tworzą na skórze warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody. Do najpopularniejszych maseł nawilżających należą:
Masło shea – jest bogate w witaminy A i E, które mają właściwości
antyoksydacyjne. Dzięki temu pomaga chronić skórę przed szkodliwym
działaniem wolnych rodników.
Masło kakaowe – zawiera witaminę E, która chroni skórę przed
uszkodzeniami. Jest również bogate w składniki odżywcze, które pomagają odbudować naturalną barierę ochronną skóry.
Masła nawilżają skórę, ponieważ zawierają duże ilości tłuszczu. Tłuszcz ten tworzy na skórze warstwę okluzyjną, która zapobiega utracie wody. Warstwa ta działa jak gąbka, która wchłania wodę z otoczenia i zatrzymuje ją w skórze. Dodatkowo, masła zawierają składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Na przykład, masło shea jest bogate w witaminy A i E, które mają właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu pomagają
chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Inne masła nawilżające, takie jak masło kakaowe, masło mango czy masło awokado, również zawierają witaminy i minerały, które są korzystne dla skóry.

Oprócz właściwości nawilżających, masła mają również inne właściwości, takie jak:
● Zmiękczanie skóry – masła nawilżające zmiękczają skórę i sprawiają, że staje się ona bardziej elastyczna.
● Odżywianie skóry – masła zawierają składniki odżywcze, które pomagają odbudować naturalną barierę ochronną skóry.
● Ochrona skóry – masła tworzą na skórze warstwę ochronną, która zapobiega przedostawaniu się do niej szkodliwych czynników zewnętrznych. Masła nawilżające są odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry, w tym dla skóry suchej, normalnej i tłustej. Mogą być stosowane zarówno rano, jak i wieczorem. Przy wyborze kremu z masłem nawilżającym należy zwrócić uwagę na jego skład.
Masło nawilżające powinno być jednym z pierwszych składników na liście składników. Krem powinien również zawierać inne składniki nawilżające, takie jak gliceryna, kwas hialuronowy lub oleje roślinne.

Oleje roślinne
Oleje roślinne są również cennym źródłem tłuszczu, który pomaga nawilżyć skórę. Zawierają również witaminy i minerały, które odżywiają i regenerują skórę. Do najpopularniejszych olejów roślinnych o właściwościach nawilżających należą:
Olej arganowy – jest bogaty w witaminy A, E i F, które mają właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Olej jojoba – jest podobny w składzie do sebum wytwarzanego przez skórę. Dzięki temu łatwo się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze.
Olej ze słodkich migdałów – jest bogaty w witaminy A, E i D, które mają
właściwości odżywcze i regenerujące. Olej ze słodkich migdałów jest również bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6, które są niezbędne do prawidłowej pielęgnacji skóry.
Olej z oliwek – jest bogaty w witaminy A, E i K, które mają właściwości antyoksydacyjne i odżywcze. Olej z oliwek jest również bogaty w kwas oleinowy, który jest niezbędny do prawidłowej pielęgnacji skóry.
Olej z pestek winogron – jest bogaty w witaminy A, E i C, które mają
właściwości antyoksydacyjne. Olej z pestek winogron jest również bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6, które są niezbędne do prawidłowej pielęgnacji skóry.

Oleje roślinne stosowane w kosmetykach mają wiele zalet np:

● Nawadniają skórę. Oleje roślinne są jednymi z najbardziej skutecznych składników nawilżających. Pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, dzięki czemu staje się ona gładka, jędrna i elastyczna.
● Zapobiegają utracie wody. Oleje roślinne tworzą na skórze warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody. Dzięki temu skóra jest mniej narażona na przesuszenie.
● Odżywiają skórę. Oleje roślinne zawierają składniki odżywcze, które
pomagają odbudować naturalną barierę ochronną skóry.
● Zmiękczają skórę. Oleje roślinne zmiękczają skórę i sprawiają, że staje się ona bardziej elastyczna.
● Oleje roślinne są odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry, w tym dla skóry suchej, normalnej i tłustej. Mogą być stosowane zarówno rano, jak i wieczorem. Przy wyborze kremu z olejem roślinnym należy zwrócić uwagę na jego skład.

Olej roślinny powinien być jednym z pierwszych składników na liście
składników. Krem powinien również zawierać inne składniki nawilżające, takie jak gliceryna, kwas hialuronowy lub masła nawilżające.

Witamina E
Witamina E to silny antyoksydant, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dzięki temu pomaga zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry i utracie jej elastyczności. Witamina E jest również niezbędna do prawidłowego
funkcjonowania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Ceramidy
Ceramidy to naturalne składniki skóry, które tworzą jej barierę ochronną. Zapobiegają utracie wody i chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ceramidy są szczególnie ważne dla skóry suchej i podrażnionej.

Alantoina
Alantoina to naturalna substancja, która ma właściwości łagodzące i regenerujące.
Pomaga ukoić podrażnioną skórę i przyspieszyć jej regenerację. Alantoina jest
często stosowana w kremach do pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej i atopowej.

Kwas mlekowy
Kwas mlekowy to naturalny kwas AHA, który ma właściwości nawilżające i złuszczające. Pomaga usunąć martwy naskórek, dzięki czemu skóra staje się bardziej gładka i jędrna. Kwas mlekowy jest często stosowany w kremach do
pielęgnacji skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *